Kaasaegne tehnoloogia võib vanemate inimeste elu märkimisväärselt parandada, pakkudes neile kodukeskkonnas turvalisust ja iseseisvust. Ometi on selles valdkonnas levinud mitmed müüdid, mis hoiavad tagasi elupäästvate seadmete kasutuselevõttu. Selles artiklis lükkame ümber levinumad müüdid, mis käsitlevad eakatele mõeldud abiseadmete vajalikkust, privaatsusküsimusi, kulu ja paigaldamise keerukust ning tehnoloogia usaldusväärsust. 

1. müüt: “Ma käin eakat tihti kontrollimas, ta ei vaja abiseadmeid.”

Koduanduri meeskonnani jõuavad sageli olukorrad, kus eaka inimese lähedased väidavad, et nad käivad hoolealust tihti kontrollimas ning seetõttu ei peeta abiseadmete kasutamist vajalikuks. Kuigi lähedaste regulaarsed kontrollkäigud on olulised, ei taga need eaka täielikku turvalisust. Eesti vanasõnagi ütleb, et õnnetus ei hüüa tulles, mis tähendab, et ohtlikud olukorrad võivad tekkida ootamatult ja ettearvamatutel aegadel, kui hoolealune on üksi ja kontrollkäike ei toimu. 

Koduandur seevastu vaatleb inimese liikumist ööpäev läbi ning õnnetuse või ebatavalise liikumisrežiimi korral teavitab sellest infosüsteemi määratud kontaktisikut, kes proovib abivajajaga ühendust võtta. Kui see ei õnnestu, siis minnakse kliendi olukorda kontrollima kohapeale ning vajadusel kaasatakse ka päästeamet ning kiirabi. Abiseadmete kasutamine annab eakatele inimestele meelerahu ja tagab kiirema abi. Samuti loob liikumisandur suurema turvatunde nii eakatele kui nende lähedastele.

2. müüt: liikumist vaatlev andur sekkub minu privaatsusesse

Koduandur ei jälgi, vaid tunnetab inimese liikumisrütmi, toa temperatuuri ning õhuniiskust. Koduandur ei sisalda kaamerat ega mikrofoni, seega see ei pildista, filmi ega salvesta heli ning eaka inimese privaatsus on täielikult tagatud.

Liikumisandur, mis on paigaldatud kõige sagedamini käidavasse ruumi, annab ülevaate inimese liikumisest ja igapäevastest toimetamistest. Juhtmevaba liikumisandur salvestab vaikides eaka kodus liikumise ja liikumatuse info. Lisaks ruumi temperatuuri ja õhuniiskuse taset – neid andmeid näeb ainult kontaktisik, kellele on antud selleks ligipääs. 

3. müüt: koduanduri teenus on kallis

Parim viis kaitsta oma lähedaste heaolu ja turvalisust ning ennetada nendega juhtuvaid õnnetusi on panustamine nende turvalisusesse. Koduanduri teenuse lõplik hind kujuneb olenevalt paketist. Mõne paketi puhul ei pea koduandurit välja ostma, tasutakse ainult kuutasu. Koduandur maksab 120 eurot ning kuutasu algab 25 eurost kuus, mis sisaldab kõiki kulusid. Vaata Koduanduri erinevaid pakette koos hindadega SIIT. 

Kui õnnetust ei ole suudetud ennetada ning eakas on sattunud haiglasse või hooldekodusse, võivad sealsed kulutused ületada mitmekordselt liikumisanduri kuutasusid. Liikumisandur aitab ennetada keeruliste ja püsivate vigastuste tekkimist ning aitab seeläbi vähendada meditsiiniteenuste ja hooldusega seotud kulusid. 

4. müüt: koduanduri paigaldamine on keeruline 

Koduanduri paigaldamine võtab aega vaid paar minutit. Koduandur tuleb paigaldada kõige sagedamini kasutatavasse ruumi umbes 1,5 meetri kõrgusele. Magamistoa puhul saad selle asetada näiteks öökapile. Soovi korral saad Koduanduri paigaldada ka seinale tänu seadme tagaküljel olevale krõpsule. 

5. müüt: tehnika ei ole usaldusväärne

Tänapäeva tehnika on usaldusväärne, sest sellel on mitmeid eeliseid võrreldes inimestega. Tehnika ei väsi kunagi, olles võimeline töötama pidevalt ja tähelepanelikult. Selle tulemusena suudab see märgata ka kõige pisemaid erinevusi eaka liikumismustris, mida inimesed võivad jätta tähelepanuta.

Inimesed võivad olla väsinud, hõivatud või hajameelsed, mis suurendab riski oluliste märkide märkamata jätmiseks. Näiteks võib tiheda graafikuga inimesel ununeda õhtuks planeeritud külaskäik või võib ta jätta märkamata eaka ebatavalise käitumise, mis võib viidata terviseprobleemile.

Tehnoloogilised seadmed, nagu liikumisandurid, töötavad pidevalt. Need ei väsi ega kaota tähelepanu ning suudavad tuvastada väiksemaid muutusi eaka inimese liikumismustris. 

6. müüt: “Olen enam-vähem terve ja saan veel hakkama. Siis kui algavad kukkumised, siis muretsen.”

Kukkumised võivad olla ohtlikud ja põhjustada tõsiseid tüsistusi, isegi kui inimene peab end enam-vähem terveks. Piisab vaid ühest kukkumisest, et sattuda keeruliste tüsistuste tõttu hooldeasutusse või vajada pikaajalist hooldust. Õnnetusjuhtumid ei juhtu alati ettenägelikult ega tingimata vanusega seotud terviseprobleemide tõttu. Seetõttu on oluline mõista, et kukkumised ning muud ootamatud sündmused võivad tabada ükskõik keda, olenemata nende üldisest tervislikust seisundist.

7. müüt: “Olen väga aktiivne ja liigun palju kodust ära.”

Tegelikkuses näitavad Koduanduri monitooringud teistsugust pilti. Tavapäraselt käib inimene kodust ära üsna reeglipärastel ajavahemikel, mil ta jalutab või külastab kauplusi. Ea tõusmisel väsib inimene kiiremini ning eakale tundub, et ta on aktiivne. 

Koduanduri kasutamine ei ole vaid neile, kes vajavad rohkem järelvalvet. Tegelikult on Koduandur kasulik ka neile, kes arvavad, et nad on väga aktiivsed. Koduandur võimaldab neil säilitada oma iseseisvuse ja vabaduse, tagades nende turvalisuse ja heaolu.

Jaga seda postitust sõpradega