Tallinnovation projekti raames said 20 Tallinna linna elanikku võimaluse kogeda aasta aega tasuta Koduanduri ja Kodunupu kombineeritud teenuse mõju nende igapäevaelule. Üks neist linnaelanikest, kelle elu on teenuse kasutamine oluliselt muutunud, on Sabine Lukin, kellel on 84-aastane vanaisa. Peale viiekuulist teenuse kasutamist on Sabine sõnul nii tema kui vanaisa elu muutunud märgatavalt lihtsamaks ja pingevabamaks.

Elu enne Kodunuppu ja Koduandurit

Sabine meenutas, et teenuse kasutusele võtmise otsus tehti koos vanaisaga tema soliidse vanuse ja terviseprobleemide tõttu. Info Koduanduri ja Kodunupu teenusest jõudis Sabineni läbi linnavalitsuse sotsiaaltöötaja, kes nii Sabinele kui tema vanaisale säärast lahendust tutvustas.

Sabine vanaisa hakkas Koduanduri ja Kodunupu kombineeritud teenust kasutama tänavu aasta märtsis. Sabine sõnul on viie kuu jooksul tulnud ette mitmeid olukordi, kus Koduanduri liikumatuse teated või Kodunupu sõnumid kohesest abivajadusest on päästnud teda mõnekümnest kontrollkäigust.

Sabine vanaisa tervis oli viimasel ajal halvenenud ning Kodunupu ja Koduanduri kombineeritud teenus osutus suureks abiks mõlema igapäevaelus. Enne Koduanduri kasutuselevõttu oli Sabine elu keerulisem, sest ta pidi sageli kahe kodu vahet käima. “Mind on päästnud mõnekümnest käigust. Säästab närve ja aega. Kui poleks nuppu, poleks ma saanud ühtegi väljasõitu sel aastal teha,” rääkis Sabine Kodunupu kasulikkusest ja jätkas, et  enne Koduanduri ja Kodunupu kasutamist ei saanud ta planeerida isegi mitte pisemaid väljasõite.

“Mind on päästnud mõnekümnest käigust. Säästab närve ja aega. Kui poleks nuppu, poleks ma saanud ühtegi väljasõitu sel aastal teha.”

Sabine Lukin, 84-aastase vanaisa lapselaps

Algul kahtlused, nüüd täielik enesekindlus

Koduanduri ja Kodunupu kasutuselevõtmise alguses olid Sabinel kahtlused, kas vanaisa suudab hakkama saada Kodunupu kasutamisega. Sabine tunnistas, et nähes randmel kantavat Kodunuppu, oli ta algul üpris kindel, et eakas vanaisa ei tule nupuvajutusega toime ning tal on keeruline mõista, kuidas häirenupp töötab. Samuti oli Sabinel hirm, et vanaisa asetab seinal seisvale Koduandurile midagi ette, mispärast võib olla Koduanduri töö häiritud. “Mõlemad hirmud olid siiski asjatud, vanaisa saab esimesest päevast hakkama ideaalselt,” ütles Sabine, kellele tuli positiivse üllatusena, et vanaisa saab Kodunuppu kanda ka kodust väljaspool. Sabine sõnul tekitab selline lahendus temas turvatunnet, sest abivajadus koos GPSi signaali asukoha infoga on saadaval igal ajahetkel. 

Vanaisa rahulikum elukvaliteet ja turvatunde suurenemine

Samuti meeldib Sabinele lähedase liikumisandmete vaatlemise võimalus, mida saab mugavalt teha arvutist või nutitelefonist igal ajahetkel. Sabine meenutab, et on olnud olukordi, kus vanaisal on väga halb, kuid telefoni abikutsumiseks vanaisa lähedal ei ole. “Kodunupp on saatnud mulle signaali, mille järgi saan aru, et miskit on halvasti ja olen saanud koheselt reageerida,” rääkis Sabine, kes meenutab olukorda, mil vanaisa liikus vaid kodus toast-tuppa. Tänu liikumise vaatlemisele saab lähedane aimu, kui aktiivne eakas lähedane on. Sabine sõnul liigub vanaisa nüüd keskmiselt 6000 sammu päevas.

Sabine tõdes, et teenus mitte ainult ei parandanud tema elukorraldust, vaid mõjus positiivselt ka vanaisale endale. Sabine sõnul on vanaisa alates märtsist, mil teenust kasutama hakati, rahulikum, teades, et tal on alati võimalus hädaolukorras abi kutsuda. Häirenupu kasutamine on vanaisale kergem kui telefoni kasutamine, kuna vanuse ja terviseprobleemide tõttu on vanaisa käed deformeerunud ja ei liigu hästi. 

Kodunupp ja Koduandur aitasid vältida hooldekodu

Sabine sõnul on tal tänu Koduanduri ja Kodunupu kasutamisele rohkem aega perele. Lisaks on nüüd Sabinel võimalus reisida, sest ülevaade vanaisa aktiivsusest on telefonis igal ajahetkel. Sabine leiab, et Koduandur ja Kodunupp sobiksid mitte ainult eakatele, vaid ka erinevate diagnoosidega noortele ja lastele. Ta usub, et Kodunupp ja Koduandur võiksid pakkuda neile ja nende peredele rahulikumat ja vabamat elu.

Sabine lõpetab oma loo tänusõnadega Koduanduri meeskonnale, kes on tema hinnangul oluliselt lihtsustanud tema elu ning olnud tema jaoks alati kättesaadav. Suurimaks plussiks kogu senise kogemuse jooksul on Sabine sõnul vanaisa elukvaliteedi paranemine ning nüüd ei ole vajadust paigutada teda vanadekodusse või hooldekodusse.

Sabine ja tema vanaisa lugu on tõeline näide sellest, kuidas tehnoloogia ning sotsiaalvaldkonna innovatsioon üheskoos saavad oluliselt parandada eakate ja nende lähedaste igapäevaelu ning tuua neile suuremat turvatunnet ja iseseisvust. 

Uuri lähemalt, millistest kohalikest omavalitsustest on Koduandurit võimalik taotleda TASUTA või soodustingimustel SIIT .

Jaga seda postitust sõpradega