Kliendilood

Ants on 77 aastat vana ning elab üksi. Tema kodus on kaks andurit – üks koridoris ja teine välisuksel. Koduanduri süsteem annab kohe märku, kui Ants pole päevasel ajal ehk vahemikus 8 – 23 nelja tunni jooksul liikunud.

Juhtum: Ants läks suurde tuppa, libises ning kukkus kõhuli, püsti enam ei saanudki. Kuna andur ei tuvastanud Antsu kodus nelja tunni jooksul liikumist, saatis Koduanduri süsteem häireteate Antsu pojale. Poeg püüdis Antsuga telefonitsi ühendust saada, kuid Ants ei saanud vastata. Infosüsteem näitas, et Ants pole ka õue läinud, sest välisust ei olnud avatud ning nelja tunni jooksul polnud ka koridoris keegi liikunud.

Poeg läks kohale ja leidis eest suures toas lamava Antsu, kes ei saanud end keerata. Kohe kutsuti kiirabi ning Ants viidi haiglasse, kus tal tuvastati reieluukaela murd. Ants jõudis õigel ajal operatsioonile.


Reet on 72-aastane ja elab üksi. Tema kodus on liikumisandur suures toas. Süsteem saadab teavituse, kui Reet pole hommikul kella üheksaks liikunud, sest tavaliselt ärkab ta vara.

Juhtum: Ühel ööl sai Reet insuldi, mistõttu ei saanud ta enam voodist tõusta. Kohe pärast kella üheksat hommikul saatis süsteem Reeda tütrele teate, et ema pole hommikul liikunud. Tütar proovis helistada, kuid telefon jäi tummaks. Seejärel sõitis tütar ema juurde ja kutsus kiirabi. Reet jõuti väga napilt päästa suurematest tervisekahjustustest.


Malle on 79-aastane areneva dementsusega vanaema, kes elab oma lapselapse pere juures. Noorpere on pikad päevad kodust eemal tööl. Vanaema haigust arvestades on kööki paigaldatud kaks andurit: temperatuuriandur pliidi kohale ja avamisandur külmkapi külge.

Juhtum: Vanaema Malle unustab tihti külmiku ukse sulgeda. Kuid teeb seda kohe, kui lapselaps on seda talle pärast süsteemilt saadud teadet telefoni teel meelde tuletanud. Samuti saab lapselaps Mallele meelde tuletada söögiaegu, kui märkab Koduanduri programmi jälgides, et vanaema pole üldse külmiku ust avanud.

Vahel teeb Malle endale ka ise süüa, kuigi pere seda heaks ei kiida. Ükskord juhtus, et ta unustas panni koos toiduga pliidile. Tööl olev lapselaps sai kohe teate, et temperatuur pliidi juures on üle lubatud normi tõusnud. Lapselaps helistas päästjatele ja kiirustas ka ise kohale – nii hoiti ära suur õnnetus.


Rein on 88-aastane üksi elav mees. Tema kodus on paigaldatud avamisandur välisuksele ning liikumisandurid magamistuppa ja koridori.

Magamistoa andur teavitab lähedasi kui Rein ei ole liikunud ajavahemikus 23.00-08.00 ning koridori anduri korral saadetakse teavitus kui ajavahemikus kl 08.00-23.00 ei ole 4 tunni jooksul liikumist olnud.

Juhtum: Ühel õhtul oli Reinul külas tütar, kes lahkus kella kümne paiku. Pärast seda läks Rein vannituppa, kus ta õnnetult kukkus ja enam püsti ei saanudki. Kell 23 tuli tütrele Koduanduri süsteemi kaudu teade, et magamistoas pole liikumist olnud ehk isa pole veel magama läinud. Tütar märkas süsteemi jälgides, et ka koridoris pole liikumist toimunud ning välisust pole pärast tema lahkumist rohkem avatud. Tütar helistas isale, kuid keegi ei vastanud. Seega sõitis tütar tagasi ja leidis isa vannitoast, kus ta abitult lebas. Kohe kutsuti kiirabi ja Rein sai vajalikku abi.


Maarika põeb dementsust, mistõttu on tal kombeks aegajalt kodunt teadmata suunas lahkuda. Tema koduuksele on paigaldatud ukseandur ning käekotti on peidetud GPS-andur. Alati, kui välisuks avatakse, saab Maarika poeg selle kohta teate. Üldjuhul võtab Maarika lahkudes ka käekoti kaasa, mis võimaldab üsna kiiresti tema asukoha tuvastada.


Sven on 42 aastane ja elab perega Tallinnas. Pärit on ta aga Võrust ja vanaemad elavad tänaseni seal. Vanaema Lindal on lapsed siit ilmast lahkunud ja nii ongi lapselapsed tema esimesteks kontaktideks rõõmude ja murede jagamisel.

Linda saab enamasti iseseisvalt oma kodus hakkama, aga mure, kas vanaemaga on kõik korras, tuleb Svenil sageli meelde. Siis saab ka helistatud ja pikalt juttu räägitud. Selleks, et hoida end vanaema tegemistega ka muul ajal kursis ning olla kindel, et kõik on tavapärases korras, aitab Sveni delikaatne Koduandur.

Vanaema kööki paigaldatud liikumisandur annab igal ajal ülevaate, kas vanaema toimetab tavapäraselt. Info saamiseks piisab vaid ühest sõrmeliigutusest. Lisaks seadistas Sven rakenduses https://app.koduandur.ee teavituse, et kui vanaema pole kella 11-ks hommikul kööki tulnud, saab Sven SMS sõnumi. See ei asenda küll inimlikku suhtlust, aga vaikselt kuklas tiksuvat muret on vähem.