Türi vallavalitsus sai 2020. aastal Riigi Tugiteenuste Keskuse toel olulise toetuse projekti “Hoolekandeteenuste laiendamine Türi vallas” elluviimiseks. Projekt kestis kaks aastat ning selle raames paigaldati valla klientidele kokku 40 Koduandurit, mis on mõeldud abivajajatele, sealhulgas eakatele ja puuetega inimestele. Türi vallavalitsus jätkab Koduandurite pakkumist oma klientidele ka peale projekti ametlikku lõppu. Oma kogemust ning hiljutist juhtumit, kus Koduandur päästis kriitilise olukorra, jagab Türi valla sotsiaalhooldaja Ingrid Nõlvak.

Koduandur aitas reageerida kriitilisele olukorrale ja päästis eaka proua elu

Ingridi sõnul on Koduandurid olnud tema jaoks üle kahe aasta hindamatuks abiks, tehes tema töö oluliselt lihtsamaks. Sotsiaalhooldaja näitlikustas Koduanduri tähtsust ühe hiljutise juhtumiga, kus Koduandur oli hommikul tuvastanud eaka liikumist, kuid õhtul andur liikumist enam ei tuvastanud. Koduandur saatis Ingridile liikumatuse teavituse. Sotsiaalhooldaja proovis helistada, kuid keegi ei võtnud telefoni vastu ega avanud ust. Olles ka infosüsteemist näinud, et eaka liikumismuster ei ole tavapärane, kutsuti appi päästeamet. Päästjad ronisid läbi rõdude viiendale korrusele ja pääsesid korterisse sisse. Selgus, et eakas proua oli kukkunud ning ei suutnud ise püsti tõusta. Kukkunud proua aidati püsti ning viidi EMO-sse. See juhtum rõhutab Koduanduri olulist rolli, võimaldades sotsiaalhooldajatel olla klientidele pidevalt toeks ning tõhusalt reageerida ootamatutele olukordadele.

Ingrid tõi veel näiteks, et kui ta ei saa kliendiga telefoni teel ühendust, siis esimese asjana vaatab ta alati Koduanduri infosüsteemist, kas Koduandur on kliendi liikumise tuvastanud. “Teistpidi samuti, kui liikumist pole olnud, saan selle kohta sõnumi või meili. Siis saan kohe edasi tegutseda, kas helistada või teha kodukülastuse,” lausus Ingrid, kes külastab mõnda klienti üks kuni kaks korda nädalas.  Ta lisas, et Koduandurist on abi, kui sotsiaalhooldajal ei ole võimalik klienti külastada. “Kui midagi peakski juhtuma, saan kiirelt midagi ette võtta. Jälgin ka ise tihti, et kõik korras oleks,” rääkis sotsiaalhooldaja.

Algul hirmud, hiljem kindlustunne

Eakateg töötades on esinenud Ingridil olukordi, kus inimene on koduses keskkonnas kukkunud, kuid ei suuda telefonini jõuda ega abi kutsuda. Sellises olukorras on andur saatnud teavituse ning inimene on saanud õigeaegselt abi.

Ingridi sõnul oli klientidel algul ka hirme, et ega andur kuidagi ei jälgi neid. “Aga kui selgitada anduri tööpõhimõtteid, on need hirmud kiiresti üle läinud,” ütles Ingrid, kelle sõnul Koduandur silma ei torka ning meenutab pigem suitsuandurit, mida on lihtne paigaldada.

Väärtuslik lahendus kaugemal elavatele lähedastele

Ingrid soovitab Koduandurit kõigile, kelle eakad lähedased elavad kaugemal ning keda ei saada tihti külastada. “Võimalusel kasutaksin seda kõigi enda klientidega, sest siis on tööd tehes  ja ka klientidel  endal  suurem  kindlustunne,  et  kui  midagi  peakski  juhtuma,  saabub  abi oluliselt kiiremini kui ilma andurita,” kiidab Ingrid Koduandurit, mis lisaks liikumise aktiivsusele mõõdab ka toatemperatuuri, mille kõikumise korral annab Koduandur sellest hooldustöötajale märku. “Igatahes – andur on  asendamatu abiline minu igapäevatöös,” võtab Ingrid enda mõtted kokku.

“Võimalusel kasutaksin seda kõigi enda klientidega, sest siis on tööd tehes  ja ka klientidel  endal  suurem  kindlustunne.”

Ingri Nõlvak, Türi vallavalitsuse sotsiaalhooldaja

Koduandurite kasutamine – kergendus Türi valla sotsiaaltöötajatele

Türi valla sotsiaaltööspetsialist Astrit Fedoritš ütles, et Koduandurite kasutuselevõtt on Türi valla sotsiaaltöötajate tööd oluliselt kergendanud, kuna pidevalt ei pea sotsiaaltöötajad enam muretsema oma klientide pärast. “Kui abivajadus tekib, siis saadab Koduandur sotsiaalhooldaja telefonile sõnumi ning kohale jõudnud hooldaja saab pakkuda abi või kutsuda vajadusel kiirabi,” rääkis Astrit.  Ta lisas, et ka  teised  Türi valla sotsiaalhooldajad  kiidavad  Koduandurit ning samuti Koduandur OÜ meeskonda, kellega Türi vallavalitsusel on Astriti sõnul väga hea koostöö. “Jõudu ja jaksu meeskonnale,” märkis Astrit lõpuks.

Türi vallavalitsus jätkab Koduandurite pakkumist oma klientidele ka peale projekti “Hoolekandeteenuste laiendamine Türi vallas” ametlikku lõppu.

Vaata, millistes kohalikes omavalitsustes on võimalik taotleda tasuta või soodustingimustel andurit SIIT

Jaga seda postitust sõpradega